Quick Jump
 Home > Local > Masbate
 

Masbate Candidates

For Governor

#   Candidates
1Alburo, Romeo Jr. Mullon "Alburo, Romeo Jr. (Kbl)"
2Casas, Leo Versales "Casas, Padre Leo (Lp)"
3Kho, Antonio Tero "Kho, Tony (Lakas)"
4Lanete, Rizalina Seachon "Lanete, Dayan (Npc)"

For Vice Governor

#   Candidates
1Legaspi, Enrique III Ogaya "Legaspi, Dok Nonoy (Aksyon)"
2Revil, Vicente Homer Bajar "Revil, Vince (Npc)"
3Tuason, Julius Magallanes "Tuason, Boy (Lp)"

For Member, House of Representative (First District)

#   Candidates
1Bravo, Maria Vida Espinosa "Bravo, Marvi (Nup)"
2Butalid, Ricardo Jr. Bartolabac "Butalid, Ricardo Jr. (Lp)"

For Member, House of Representative (Second District)

#   Candidates
1Kho, Elisa Tingcungco "Kho, Olga (Lakas)"
2Tuason, Darius Sr. Magallanes "Tuason, Darius Sr. (Npc)"

For Member, House of Representative (Third District)

#   Candidates
1Lanete, Scott Davies Seachon "Lanete, S (Npc)"
2Seachon, Mac John Chan "Seachon, Mac John (Lp)"
3Yanson, Ricardo Legaspi "Yanson, Ricardo"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (First District)

#   Candidates
1Abapo, Cherry Cantonjos "Abapo, Cherry (Np)"
2Alim, Alfredo Jr. Lim "Alim, Tantoy (Nup)"
3Cam, Paolo Martin Martinez "Cam, Paopao (Una)"
4Geņorga, Gil Jr. Devero "Geņorga, Gil Jr."
5Pasion, Erme Alegre "Pasion, Dok (Lp)"
6Rivera, Job Willard Laurio "Rivera, Jojo (Nup)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Second District)

#   Candidates
1Abapo, Lovely Semeniano "Abapo, Lovely (Np)"
2Abayon, Alberto Rivera "Abayon, Alberto (Pmp)"
3Abela, Ronilo Huelva "Abela, Bong (Lp)"
4Arregadas, Hamilcar Tepait "Arregadas, Hamilcar (Npc)"
5Celera, Ricardo Perdon "Celera, Ricky (Npc)"
6Dela Rosa, Emmanuel Arteche "Dela Rosa, Manny"
7Espares, Jamon Jardin "Espares, Jamon (Np)"
8Laurio, Silas Virtucio "Laurio, Ching (Lp)"
9Merioles, Paul Michael Gabatan "Merioles, Tata Sonny (Lp)"
10Placer, Dennis Seguros "Placer, Dennis"
11Revil, Jo Kristine Celera "Revil, Kaye (Npc)"
12Rosero, Roger Legazpi "Rosero, Rr (Npc)"
13Velasco, Marcial Carles "Velasco, Marcial (Lp)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Third District)

#   Candidates
1Arevalo, Jason Rosero "Arevalo, Jason (Npc)"
2Arregadas, Hamilcar II Pacia "Arregadas, Boyboy (Npc)"
3Bautista, Diotrepis Jr. Fallesgon "Bautista, Jott (Pmp)"
4Chu, Albert Vincent Abaja "Chu, Albert Vincent (Npc)"
5Erasmo, Antonio Jr. Sepuesca "Erasmo, Antonio Jr. (Lp)"
6Francisco, Teodoro Briones "Francisco, Teodoro"
7Gonzales, George Sr. Prenciona "Gonzales, George Sr. (Lakas)"
8Naga, John Henry Du "Naga, John Henry (Una)"
9Vasquez, Ricar Nueva "Vasquez, Ricar (Npc)"