Quick Jump
 Home > Local > Negros Occidental
 

Negros Occidental Candidates

For Governor

#   Candidates
1Alvarez, Genaro Jr. Montilla "Alvarez, Genaro Jr. (Npc)"
2Maraņon, Alfredo Jr. Galicia "Maraņon, Alfredo Jr. (Unega)"

For Vice Governor

#   Candidates
1Ibaņez, Melvin Lim "Ibaņez, Melvin (Unega)"
2Lacson, Eugenio Jose Villarreal "Lacson, Bong (Npc)"

For Member, House of Representative (First District)

#   Candidates
1De La Cruz, Nehemias Sr. Guadalupe "De La Cruz, Nene (Pmp)"
2Ledesma, Julio IV Arenas "Ledesma, Jules (Npc)"
3Librando, Ernesto Lindogan "Librando, Toto (Aksyon)"
4Sua, Leopoldo Guanson "Sua, Leopoldo"

For Member, House of Representative (Second District)

#   Candidates
1Cueva, Leo Rafael Maraņon "Cueva, Bebo (Nup)"
2Galilea, Otilia Amberong "Galilea, Otil (Npc)"

For Member, House of Representative (Third District)

#   Candidates
1Benitez, Alfredo Abelardo Bantug "Benitez, Albee (Lp)"
2Lacson, Jose Carlos Ventosa "Lacson, Kako (Lakas)"

For Member, House of Representative (Fourth District)

#   Candidates
1Barredo, Ike Mijares "Barredo, Ike"
2Erobas, Leonardo Cabrillos "Erobas, Leonardo"
3Ferrer, Jeffrey Padilla "Ferrer, Jeffrey (Unega)"

For Member, House of Representative (Fifth District)

#   Candidates
1Mirasol, Alejandro Yulo "Mirasol, Alejandro (Lp)"
2Yulo, Emilio Bernardino III Lim "Yulo, Dino (Np)"

For Member, House of Representative (Sixth District)

#   Candidates
1Alvarez, Mercedes Kho "Alvarez, Mercedes (Npc)"
2Arles, Philip Britanico "Arles, Philip (Nup)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (First District)

#   Candidates
1Dedicatoria, Clodualdo Pardillo "Dedicatoria, Dick (Pmp)"
2Gustilo, Renato Yu "Gustilo, Rene (Lp)"
3Ponsica, Rolando Peral "Ponsica, Rolando (Npc)"
4Valmayor, Jose Maria Rona "Valmayor, Joma (Pmp)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Second District)

#   Candidates
1Barredo, Ely Joy Soliva "Barredo, Ely Joy (Npc)"
2Baterna, Raul Sayson "Baterna, Rsb"
3Escalante, Salvador Jr. Guillen "Escalante, Bading (Unega)"
4Magbanua, Leonardo Sr. Espinosa "Magbanua, Leonardo Sr. (Npc)"
5Serondo, Miller Villa "Serondo, Miller (Unega)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Third District)

#   Candidates
1Astorga, Jose Maria Sr. Bayona "Astorga, Joemarie (Pdp)"
2Ko, Johnna Ditching "Ko, Johnna (Npc)"
3Lacson, Patrick Leonard Sarabia "Lacson, Patrick Leonard (Una)"
4Velez, Edwin John Dakudao "Velez, Edwin John (Unega)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Fourth District)

#   Candidates
1Alonso, Jose Benito Alvarez "Alonso, Joeben (Npc)"
2Alvarez, Arturo Octavio "Alvarez, Art"
3Gonzaga, Ramon Jr. Callejas "Gonzaga, Ramon Jr."
4Javellana, Victor Bailon "Javellana, Victor (Npc)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Fifth District)

#   Candidates
1Gatuslao, Alain Silos "Gatuslao, Len (Lp)"
2Malabor, Renato Yanson "Malabor, Renato (Npc)"
3Tuvilla, Francis Gerard Yulo "Tuvilla,francis Gerard (Unega)"
4Villafranca, Janet Tanmoya "Villafranca, Janet (Npc)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Sixth District)

#   Candidates
1Del Rio, Ted Romulo Alibango "Del Rio, Ted Romulo (Unega)"
2Zafra, Helen Zaldivar "Zafra, Helen (Npc)"
3Zayco, Pedro Jr. Perez "Zayco, Pedro Jr. (Npc)"