Quick Jump
 Home > Local > Quezon
 

Quezon Candidates

For Governor

#   Candidates
1Alcala, Irvin Maaño "Alcala, Irvin (Lp)"
2Merano, Rolando Pandes "Merano, Rolando"
3Suarez, David Catarina "Suarez, David (Nup)"

For Vice Governor

#   Candidates
1Cueva, Dolores America "Cueva, Dolores"
2Mapaye, Mario Par "Mapaye, Mar"
3Nantes, Samuel Buenaobra "Nantes, Sam (Lp)"
4Talaga, Romano Franco Claudio "Talaga, Romano (Una)"

For Member, House of Representative (First District)

#   Candidates
1Enverga, Wilfrido Mark Mc Cormick "Enverga, Wilfrido Mark (Npc)"
2Villaseñor, Pauline Ann Carpio "Villaseñor,pauline An (Aksyon)"

For Member, House of Representative (Second District)

#   Candidates
1Alcala, Vicente Jaraza "Alcala, Vicente (Lp)"
2Punzalan, Lynette Arao "Punzalan, Lynn"
3Rivera, Marivic Rojo "Rivera, Marivic"
4Suarez, Kneigoutina Matibag "Suarez, Kneigoutina (Lakas)"
5Talaga, Barbara Ruby Claudio "Talaga, Ruby (Una)"

For Member, House of Representative (Third District)

#   Candidates
1De Leon, Sheila Balmeo "De Leon, Sheila (Lp)"
2Rodriguez, Eduardo Tolentino "Rodriguez, Eddie"
3Suarez, Aleta Catarina "Suarez, Aleta (Lakas)"

For Member, House of Representative (Fourth District)

#   Candidates
1Tan, Angelina De Luna "Tan, Helen (Npc)"
2Tañada, Alvin John Soriano "Tañada, Alvin John (Lm)"
3Tañada, Wigberto Jr. Reyes "Tañada, Toby (Lp)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (First District)

#   Candidates
1Bantayan, Aaron Lim "Bantayan, Aron Utol (Npc)"
2Dator, Isidro Deveza "Dator, Isidro"
3Dator, Teresita Obleada "Dator, Techie (Nup)"
4Lavides, Perlita Nilooban "Lavides, Perlita"
5Obispo, Alona Villamayor "Obispo, Alona (Lp)"
6Talaga, Claro Jr. Mendiola "Talaga, Jerry (Nup)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Second District)

#   Candidates
1Abrantes, Antonio Jr. Gomez "Abrantes, Antonio Jr. (Lp)"
2Alvarez, Liza Rebeta "Alvarez, Liza (Nup)"
3Aquino, Tomas Barbosa "Aquino, Tom"
4Banta, Annalie Alcala "Banta, Annalie (Lp)"
5Dalida, Michael Capistrano "Dalida, Mike (Una)"
6Delvo, Uliran Campomanes "Delvo, Uliran"
7Ejercito, Gary Jason Bocaling "Ejercito, Gary Estrada (Pmp)"
8Punzalan, Antonio Roberto Aniano Arao "Punzalan, Anton Jun"
9Sio, Elizabeth Uy "Sio, Beth (Lp)"
10Talabong, Ferdinand Naca "Talabong, Bong (Nup)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Third District)

#   Candidates
1Arrogancia, Reynante Uy "Arrogancia, Reynante (Lp)"
2De Luna-pasatiempo, Lourdes Cabangon "De Luna, Bunso (Nup)"
3Ilagan, Sofia Bandales "Ilagan, Sofia (Lm)"
4Reyes, Victor Abustan "Reyes, Vic (Np)"
5Uy, Wendel Umali "Uy, Wendell (Lp)"

For Member, Sangguniang Panlalawigan (Fourth District)

#   Candidates
1Butardo, Manuel Macayan "Butardo, Manny (Nup)"
2Diestro, Laurence Anthony Decena "Diestro, Laurence (Una)"
3Guerrero, Damian Victor "Guerrero, Damian"
4Inal, Ireneo Ortiz "Inal, Ireneo (Npc)"
5Malite, Narciso Isipin "Malite, Arcie (Lp)"
6Ortiz, Gerald De Las Alas "Ortiz, Gerald (Nup)"
7Tan, Rhodora Blas "Tan, Rhodora (Lp)"
8Ubana, Rachel Acaylar "Ubana, Rachel (Una)"